:: Atatürk Köşesi ::
:: Eğitim ve Öğretim ::
:: Ders Notları ::
::.. Yararlı Linkler ::..

HAZIR GİYİM YAYGIN EĞİTİM KURSU

Giyim, insanı yaşamı boyunca yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Her kadın içgüdüsel olarak güzel, şık vedeğişik giyinmek ister. İnsanların süslenmeye karşı olan duygusu, araştırma gücünü geiştirmiş,güzel giyinmek zamanla sanat haline gelmiştir. Şık ve kendine yakışanı giyinmek, kadının dış görünüşünü olumlu biçimde etkiler. Giyiminin iyi olduğuna inanan kişinin kendisine olan güveni de artar.Şık ve güzel giyinmek için vücudun bütün çizgilerinin kusursuz olması gerekmez. Her kadının kendine özgü vücut yapısı ve bir duruşu vardır. Kadın, kendi kişiliğine ve vücut yapısana uygun nitelikte giyinerek güzel giyinmeyi başarabilir. Giyimde rahatlık ile estetik birilikte aranmalıdır. Giyim sosyal yaşantımızda önemli yer tutar. Toplumun değer yargılarına uygun giyim, kişiye saygınlık kazandırır.

Giyim Üretim Teknolojisi bölümü örgün eğitimin yanında yaygın eğitime de yer vermektedir. Bölümümüz, diğer bölümlerin de olduğu gibi yetişkinler tarafından en çok ilgi gören ve tercih edilen bölümlerden biridir.
Teknolojinin getirdiği en yeni araç gereçlerle donatılan atölyemizde, emekli olmuş veya meslek öğrenmek isteyen yetişkinlerimiz değerli öğretmenlerimizle birlikte haftada iki gün çalışarak bilgi ve beceri kazanmaktadırlar.
Eğitim programının belirlediği konular doğrultusunda başarılı olan hanımlarımıza Başarı Sertifikası verilmektedir. Boş zamanlarını değerlendirip aile bütçesine katkıları olan yetişkinlerimiz, başarmanın ve yaratmanın mutluluğunu tadarak öz güvenlerini geliştirmektedirler.

       
 
Yaygın Eğitim öğrencileri öğretmenleri Ayfer ÖZKARAMANLI ve Selen ESENEL ile birlikte.

Bu yıl Giyim Üretim Teknolojisi Bölümüne gelen hanımlarımızdan bir kısmının bölüm hakkındaki düşünceleri şunlardır.

Aysel ERGÜN

Sigorta emeklisi 60 yaşında, 3 çocuk yetiştirmiş bir kadınım. Giyim konusu hobilerimden biri olması yanında, yaşamı boyunca bir kadının aslında bilmesi ve/ veya uygulaması (her türlü hatalarına rağmen)gereken güzel bir meslek dalı olduğunu düşünüyorum. Bu bölümü de meziyetlerimin ve bilgilerimi geliştirmeyi amaçladığım için seçtim.

İlgün GÜÇLÜ
Emekli olduktan sonra kendimi işe yaramaz ve verimsiz biri olarak görmeye başladım. Eskilerin deyimiyle
“çürüğe çıkmış “ gibi hissettim kendimi. İçine düştüğüm bu boşluktan kurtulmak için bundan daha güzel bir meşguliyet bulamazdım.
Önceleri endişeliydim: tamamen yabancı olduğum bir ortam ve hiç bilmediğim konular! Oysa düşündüklerimin aksi oldu. Hocalarım Ayfer Hanım, Selen Hanım ve Mukaddes Hanım çok özverili ve candandırlar. Kurslara severek ve hevesle katılıyorum. Öğrendiklerim ve öğreneceklerim için teşekkür ederim.


Cemaliye BEYSOYDAN 
Ben Sosyal Sigorta emeklisi Cemaliye Beysoydan’ım. Atatürk Meslek Lisesi kurslarına vakit buldukça katılırım.
Buyıl Mukaddes hanımın “Dekoratif El Sanatları” ve Ayfer ve Selen hanımların “Hazır Giyim” kurslarınakatılıyorum.Maksadım bildiklerimi hatırlamak ve kendimi geliştirip, zamanımı faydalıbir şekilde değerlendirmektir. Ben bu kurslara katılırken kendimi üretken hissediyorum. Birçok insanlarla tanışarak arkadaş çevremi genişletmiş oluyorum. Konu komşumu da teşvik ediyorum, çünkü kendimi çok iyi hissediyorum. Evdeki malzemelerimi değerlendirerek mutlu oluyorum.

Havva HAMİSOĞLU
Emekli olduktan sonra her yıl Atatürk Meslek Lisesinin Yaygın Eğitim kurslarına katılmaktayım. Bu kurslardan biri de “Hazır Giyim” kursudur. Bu bölüme 3 yıldır devam ediyorum. İlk kez yazıldığım zaman hedefim hiç dikiş makinesini kullanmayı bilmeyen biri olarak en azından düz dikişi öğrenerek, etek pantolon altı kısaltmayı, ufak tefek tamiratlarıyapabilmeyi öğrenmekti. Makineleri kullanmayı öğrendikten sonra ise arzu edilen modelleri dikerek üretmek dahazevkli bir uğraş haline geldi. Giyim kursu sayesinde evdeki artan kumaşları değerlendirmeyi, kendi zevkime göre aldığım kumaşlardan yeni modeller dikmeyi ve en önemlisi bir şeyleri el emeğim sayesinde yaratmanın verdiği gururu ve hazzı öğrendim. Ayrıca bu kurslar sayesinde hem boş zamanlarımızı güzel bir şekilde değerlendiriyoruz hem de yeni arkadaşlıklar kuruyoruz. Ben kendi adıma bu kursa katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Tüm ev hanımlarına ve emekli olmuş bayanlarımıza bu kursa katılmalarını tavsiye ediyorum.

Sayfa Başı